40 pytań do fotografa ślubnego

Wielokrotnie podczas pierwszych spotkań i rozmów z młodymi parami, mają one pewien problem – nie wiedzą o co pytać. Dlatego postanowiłem przygotować dla Was pewną ściągawkę – 40 pytań do fotografa ślubnego. Znajdziecie tu odpowiedzi na każde z nich – pomoże Wam to podjąć dobrą decyzję decydując się na moje usługi. Będziecie mogli je również zadać innym fotografom i porównać mój punkt widzenia na fotografię ślubną z innymi. Jeśli odpowiedź na któreś z pytań nie jest wystarczająco wyczerpująca, albo macie tych pytań więcej – napiszcie do mnie wiadomość. Z pewnością rozwieję wszelkie wątpliwości.

40 pytań do fotografa ślubnego – pytania dotyczące osobowości, stylu pracy oraz doświadczenia fotografa ślubnego

Jak długo zajmujesz się fotografią ślubną?

Fotografią ślubną zajmuję się już 8 lat, jednak aparat w rękach noszę od 20 roku życia. Od zawsze sztuka była obecna w moim życiu. Mój dziadek Władysław był malarzem i od małego zaszczepiał we mnie pasję malowania i rysunku. Dopiero na studiach na Politechnice Śląskiej postanowiłem zamienić ołówki i pędzle na aparat fotograficzny i spróbować sił w fotografii.

Czym charakteryzuje się twój styl?

W mojej fotografii odnajdziecie jednocześnie trochę zacięcia reporterskiego, dynamiczne zdjęcia z parkietu jak również malarskie, romantyczne zdjęcia o zachodzie słońca. Od zawsze lubiłem fotografię czarno – białą i w każdym materiale staram się przemycić trochę takich zdjęć. Nie bójcie się jednak! Kolorowe zdjęcia dominują! W tym sezonie jednak planuję zrobić kilka projektów czarno – białych, a jak znajdzie się Młoda Para chętna na pełny, czarno – biały reportaż, będę prze szczęśliwy! Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga, na którym znajdziecie wiele zdjęć i będziecie mogli zapoznać się z moim stylem.

Ile wesel obsługujesz w sezonie?

Od jakiegoś czasu liczba ślubów w sezonie waha się między 20, a 25. Jest to ilość optymalna, dająca komfort pracy i pozwalająca na pełne zaangażowanie w pracy z każdym klientem.

Opisz siebie w kilku słowach

Chyba nikt nie lubi pisać o sobie. Jak już wcześniej pisałem, sztuką interesowałem się od małego. Dziś, oprócz fotografii ludzi lubię spędzać czas na łonie przyrody fotografując zwierzęta i krajobrazy. W ogóle kocham przyrodę – zwierzęta w moim życiu obecne były zawsze. Psy, koty, papużki, rybki w akwarium. Nawet przez jakiś czas hodowałem modliszki! Dziś mam dwa szynszyle i akwarium morskie z kolorowymi koralowcami i rybami.

A mój charakter? Kiedyś byłem nerwusem. Dziś natomiast jestem spokojny i cierpliwy. Dzięki temu w czasie reportażu ślubnego jestem w stanie zachować zimną krew nawet podczas szybkich i nerwowych akcji.

Jak wygląda obróbka i kolorystyka zdjęć?

Zapraszam Was do obejrzenia moich wpisów na blogu oraz zdjęć na Instagramie i Facebooku. Zobaczycie, że oprócz ukochanej czarno – bieli, zdecydowana większość zdjęć ma ciepłą, przyjemną kolorystykę. Nie znajdziecie u mnie odjechanych kolorów. Bliskie są mi natomiast naturalne barwy, może trochę nawiązujące do dawnych zdjęć na kliszy.

Czy możemy zobaczyć pełny reportaż?

Oczywiście! Bardzo zależy mi na tym, abyście podjęli świadomą decyzję i byli w stu procentach przekonani, że to ja mam być waszym fotografem ślubnym. Na waszą prośbę udostępnię dostęp do pełnej galerii klienta. Będziecie mogli zobaczyć gotowy materiał w takiej formie, w jakiej przekazuję zdjęcia klientom.

Jakiego sprzętu używasz?

Od zawsze jestem wierny Canonowi. Obecnie pracuję na dwóch body – Canon 5dmk4 i Canon 6d. Do tego kilka jasnych, stałoogniskowych obiektywów reporterskich i portretowych.

Pytania odnośnie oferty

Czy robisz sesje narzeczeńskie?

Kocham je robić! Każdą z moich przyszłych par młodych gorąco namawiam do zrobienia sobie sesji narzeczeńskiej. To świetna okazja do bliższego poznania się i oswojenia z aparatem. Dzięki temu w dniu wesela będziecie się czuć w mojej obecności zupełnie swobodnie. Przykładową sesję narzeczeńską możecie zobaczyć TU.

Jaki jest czas pracy fotografa ślubnego w dniu uroczystości?

Moja ulubiona odpowiedź: „to zależy”. Zazwyczaj jak fotografuję pełny reportaż, od przygotowań do oczepin to jestem z Wami 12 godzin. Często jednak się zdarza, że np. na Śląsku ceremonia w kościele jest bardzo wcześnie, co sprawia, że przygotowania startują z samego rana. W takich przypadkach bywa, że jestem w pracy nawet 16 godzin!

Przygotowałem również ofertę dla osób planujących kameralną uroczystość. W takim przypadku fotografuję ok. 6 godzin. Jeśli planujecie tylko ceremonię, bez przyjęcia, wtedy ofertę przygotowuję indywidualnie. Aby poznać szczegóły, zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą TUTAJ.

Jaki jest twój cennik?

Ceny usług fotograficznych uzależnione są od terminu, czasu pracy i waszych oczekiwań. W sezonie 2023 i 2024 ceny całodniowego reportażu rozpoczynają się od 3900 zł. Pełną ofertę znajdziesz TUTAJ.

Możesz również wypełnić FORMULARZ KONTAKTOWY i poprosić o ofertę.

Z czego wynika cena za zdjęcia?

Na cenę składają się takie elementy jak czas pracy fotografa w dniu uroczystości, praca w domu – selekcja i obróbka materiału, przygotowanie galerii klienta. To również czas poświęcony na spotkania z Wami, korespondencję mailową. Nie można zapomnieć o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej – jestem legalnie działającą firmą, co wiąże się z określonymi opłatami.

Ile zdjęć otrzymamy?

Ilość zdjęć jest uzależniona od usługi jaką wybierzecie. Zostanie ona dokładnie określona w umowie, którą podpiszemy przed nawiązaniem współpracy. Zazwyczaj z pełnego reportażu oddaję 500 fotografii, z sesji narzeczeńskiej i ślubnej natomiast od 50 do 100 zdjęć.

Co w przypadku choroby?

W umowie mamy dokładnie opisaną sytuację wypadków losowych i choroby. Za każdym razem staram się za waszą zgodą znaleźć jak najlepsze zastępstwo, abyście mieli pewność, że będziecie mieli pamiątkę. W przypadku sesji narzeczeńskiej lub ślubnej możliwa jest zmiana terminu sesji na dogodny dla obu stron.

Czy są jakieś ukryte koszty?

Wszystkie koszty opisane są ofercie. Nie znajdziecie tam żadnych kruczków pisanych drobnym maczkiem. Opisane tam są całościowe koszty usługi. Ewentualne dodatkowe koszty, np. dojazdu lub noclegu zostają ustalone indywidualnie i wpisane w umowę.

Mamy przygotowania w dwóch różnych miejscach – co wtedy?

Pracuję sam, ale najczęściej udaje mi się być na przygotowaniach panny młodej i pana młodego. Jeśli mieszkacie blisko siebie, wtedy nie ma problemu. W trakcie przygotowań najpierw jestem u panny młodej, później jadę do pana młodego, a następnie wracam znów do panny młodej na moment ubierania sukni. Jeśli mieszkacie w większej odległości od siebie, wtedy najpierw jadę w jedno miejsce, a potem w drugie.

Czy nasze zdjęcia są bezpieczne? Co w przypadku awarii?

Oczywiście! W czasie pracy mam ze sobą dwa aparaty i kilka obiektywów. Na bieżąco również zgrywam zdjęcia na dysk i robię 2 dodatkowe kopie zapasowe. Po powrocie do domu całość materiału wgrywam na chmurę – dzięki temu wasze zdjęcia są naprawdę bezpieczne.

Czy robisz zdjęcia grupowe?

Oczywiście! Nie wszyscy je lubią, ale zdjęcia z bliskimi są naprawdę ważne. Dlatego na każdym weselu znajduję odpowiedni moment i zapraszam uczestników na krótką sesję zdjęciową.

Kiedy zrobić zdjęcia grupowe?

Zdjęcie grupowe z wszystkimi uczestnikami ślubu wykonuję najczęściej pod kościołem lub urzędem zaraz po uroczystości. Jeśli miejsce na to nie pozwala, to dobrym momentem na to jest przerwa po pierwszym tańcu. Wtedy w porozumieniu z prowadzącym wesele zapraszamy wszystkich gości na zewnątrz i robimy zdjęcia – grupowe i rodzinne.

Sesja ślubna w tym samym czy innym dniu?

Sesje w dniu ślubu są świetne! Wyglądać tak wyjątkowo jak podczas wesela w innym dniu już nie będziecie. Taka sesja to świetny moment, żeby złapać trochę oddechu i chwilkę odpocząć od zgiełku panującego wokół Was. Musicie jednak pamiętać, że aby nie tracić okazji do zabawy, będziemy mieli ograniczony czas – sesja w dniu ślubu trwa zazwyczaj od 15 minut do pół godziny. Możemy ją wykonać w najbliższym otoczeniu sali, np. w ogrodzie restauracji lub pobliskim parku/lesie.

Sesja w innym dniu daje więcej możliwości. Nie ogranicza nas czas ani miejsce – możemy ją zrobić lokalnie, ale też nic nie stoi na przeszkodzie w organizacji sesji wyjazdowej – w odległe góry, nad morze czy nawet za granicę. Zobacz najpopularniejsze pomysły na sesję ślubną.

Jak długo trwa sesja narzeczeńska?

Sesja narzeczeńska trwa zazwyczaj od godziny do dwóch. W dużej mierze czas trwania sesji zależy od miejsca, w którym ją organizujemy. Jeśli to sesja pod dachem – u was w domu lub w wynajętym

apartamencie, wystarczy nam godzina. Sesje w plenerze trwają dłużej szczególnie wtedy kiedy trzeba dojść na miejsce, np. w górach. Wtedy taka sesja może trwać dwie lub nawet trzy godziny.

Jak długo trwa sesja ślubna?

Sesja ślubna trwa trochę dłużej od sesji narzeczeńskiej. Zazwyczaj musimy na nią przeznaczyć co najmniej 2 godziny, a czasami nawet cztery. Wszystko zależy od koncepcji sesji oraz miejsca, w którym ją organizujemy. Podobnie jak w przypadku sesji narzeczeńskiej, te organizowane w górach lub miejscach wymagających dużo chodzenia, czas może się znacznie wydłużyć.

Jak się przygotować do sesji narzeczeńskiej?

Zapraszam Cię do przeczytania obszernego poradnika, w którym piszę o przygotowaniach do sesji narzeczeńskiej. Wpis możesz znaleźć TUTAJ.

Co zabrać na sesję ślubną?

Nie jestem zwolennikiem gadżetów na sesjach ślubnych. Mimo upływu czasu kojarzy mi się to z okropnościami z lat 90… W swojej fotografii chcę portretować ludzi, a nie baloniki czy inne gadżety. Gorąco zachęcam jednak do przygotowania na sesję bukietu – nie musi być tak duży i efektowny jak ten ślubny, ważne jednak żeby w jakimś stopniu nawiązywał do miejsca sesji. W magiczny sposób rozwiąże on problem z rękami na sesji.

Wybierając się na sesję w górach warto zabrać wygodne buty – kilkugodzinna wędrówka w pięknych, ślubnych butach po kamieniach nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego proponuję zabranie wygodnych butów. Nie będą widoczne na zdjęciach, za to sesja będzie zdecydowanie przyjemniejsza.

Kiedy zrobić sesję narzeczeńską?

Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej to nie tylko piękna pamiątka z czasów narzeczeństwa. To może być również świetny prezent dla bliskich – wielokrotnie moje młode pary dawały zdjęcia w czasie podziękowań dla rodziców. Można je również wykorzystać jako element dekoracyjny na sali weselnej, można też ich użyć do projektowania zaproszeń.

Dlatego sesję narzeczeńską dobrze jest zrobić odpowiednio wcześniej – tak aby fotograf miał czas na obróbkę zdjęć i żeby były one gotowe przed ślubem. Zazwyczaj takie sesje robię kilka miesięcy przed ślubem. Górną granicą jest miesiąc do ceremonii.

Czy masz uprawnienia do fotografowania w kościele?

Oczywiście. W 2012r. uczestniczyłem w kursie dla fotografów ślubnych organizowanym przez Archidiecezję Katowicką.

Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?

Termin oddania zdjęć będzie ściśle określony i zapisany w umowie. Najczęściej są to trzy miesiące od dnia uroczystości. Bardzo często jednak udaje mi się oddać gotowy materiał dużo wcześniej. Na początku sezonu, zazwyczaj po dwóch – trzech tygodniach. W miesiącach letnich i jesiennych, kiedy ślubów jest najwięcej czas się wydłuża. Nieprzekraczalny jest jednak termin zapisany w umowie.

W przypadku sesji narzeczeńskich czas oczekiwania na zdjęcia jest krótszy. Zazwyczaj materiał jest gotowy do miesiąca od dnia sesji.

W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?

Podstawą jest galeria online, którą możecie rozesłać wszystkim osobom, które były na weselu. Każda z nich będzie mogła pobrać zdjęcia w dwóch formach – zmniejszone do publikacji na portalach społecznościowych i w pełnej rozdzielczości nadające się do druku. Po weselu otrzymacie również ode mnie własnoręcznie przeze mnie wykonanego pendriva. Będziecie mieli również możliwość zamówienia odbitek, wydruków na ścianę oraz albumów. Wszystkie szczegóły znajdziecie w mojej ofercie.

Czy możemy przerabiać nasze zdjęcia?

Decydując się na współpracę ze mną akceptujecie mój styl pracy i obróbki zdjęć. Zdjęcia chronione są prawem autorskim i w związku z tym niemożliwe są własnoręczne przeróbki. Zmiana kolorystyki, przeróbka na czarno – biel, nakładanie filtrów jest zakazane. Zagadnienie to szczegółowo opisane jest w umowie, którą podpiszemy przed ślubem lub sesją.

Jeśli chcecie w jakiś sposób przerobić zdjęcia lub wykorzystać je w sposób inny niż opisany w umowie dajcie znać. Pewnie się dogadamy, a może nawet będę mógł Wam jakoś pomóc.

Nie zgadzamy się na publikację zdjęć – co wtedy?

Będzie mi przykro. Bardzo zależy mi na pokazywaniu najlepszych zdjęć, ponieważ dzięki temu, że moje pary zgodziły się na publikację jesteś właśnie w tym miejscu i czytasz ten tekst. Dzięki pokazywaniu zdjęć w internecie mogę dotrzeć do kolejnych klientów i dla nich pracować. Szanuję jednak pary, które z różnych względów nie zgadzają się na publikację – macie do tego pełne prawo. Szczegółowo to zagadnienie jest opisane w umowie.

Czy jest możliwość otrzymania wszystkich zdjęć w formacie RAW?

Niestety nie. Pliki RAW są elementem zaplecza fotografa. To surowy materiał, który dopiero po odpowiedniej obróbce przyjmuje kształt finalnego zdjęcia. To trochę tak, jakby poprosić w piekarni o surowe ciasto na chleb. Ten, kto choć raz spróbował upiec chleb samemu wie, że bez odpowiedniego piekarnika i przygotowań to się nie może udać.

W jakich miastach pracujesz? Czy jest możliwy dojazd w odległe miejsca?

Mieszkam na Śląsku i tu też możecie mnie najczęściej spotkać na weselu. Pracuję jednak w całej Polsce – nie jest dla mnie problemem dojazd nawet do najodleglejszej miejscowości.

Czy mamy rezerwować Ci nocleg?

W przypadku wesel organizowanych w woj. śląskim zawsze wracam do domu. Jeśli wesele odbywa się powyżej 100 km od mojego miejsca zamieszkania, wtedy rezerwuję nocleg i jego koszt doliczam do faktury końcowej lub proszę Was o rezerwację. Powrót samochodem w nocy po kilkunastu godzinach pracy nie jest najlepszym pomysłem. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jak przyjdziesz ubrany na nasz ślub?

Na szczęście czasy, kiedy fotograf przychodził na wesele w rozciągniętym swetrze albo wieśniackiej polówce z logo firmy bezpowrotnie minęły. Swój strój zawsze dostosowuję do okazji i lokalizacji wesela. Często jest to dobrej jakości koszula, marynarka, wygodne, ale eleganckie spodnie i buty. Na wesela w stylu slow również przyjdę ubrany adekwatnie do miejsca i charakteru imprezy.

Nie wiemy gdzie zrobić sesję ślubną – czy możesz nam coś polecić?

Niczym się nie przejmujcie! Na pewno pomogę Wam znaleźć odpowiednie miejsce na sesję. Lubię jednak, kiedy młoda para również angażuje się w poszukiwania miejscówki i przygotowania do sesji. Wtedy to zaangażowanie będzie widać na zdjęciach! Przygotowałem wpis, w którym opisuję najpopularniejsze kierunki sesji ślubnych. Tekst możecie znaleźć TU.

Marzy nam się nietypowa sesja narzeczeńska. Robisz takie?

Jasne! Nie ma głupich pomysłów. Napiszcie w wiadomości do mnie o swoim pomyśle! Na pewno da się go zrealizować. Robiłem już sesje pod prysznicem, ale prawdziwym hitem była sesja intymna w lodowatej, górskiej rzece.

Pytania dotyczące rezerwacji terminu

Kiedy najlepiej zarezerwować fotografa ślubnego?

Na to pytanie jest jedna odpowiedź: im szybciej, tym lepiej. Jeśli tylko macie ustalona datę ślubu i wybrane miejsce na wesele napiszcie do mnie. Niektóre terminy są bardzo popularne i potrafią być zarezerwowane nawet dwa lata do przodu. W miesiącach mniej popularnych, np. zimą lub wiosną zdarza mi się rezerwować terminy z miesięcznym wyprzedzeniem.

Jeśli chcesz zapytać o dostępność terminu waszego ślubu, wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość. Zazwyczaj odpowiadam szybko – jeszcze tego samego dnia.

Kiedy rezerwować sesję ślubną?

Sesję ślubną możecie zarezerwować w momencie podpisywania umowy na reportaż ślubny. Możecie również zdecydować się na nią już po ślubie. Pamiętajcie jednak, aby nie zwlekać z tym zbyt długo. Sesja powinna być zorganizowana maksymalnie do miesiąca po weselu. Dzięki temu będziecie jeszcze w weselnym klimacie i pełni energii weźmiecie udział w sesji.

Jak możemy zarezerwować termin?

Aby zarezerwować termin konieczne jest podpisanie umowy i wpłata zadatku na konto. Tylko wtedy macie pewność, że wasz termin zostanie zarezerwowany.

Ile zaliczki mamy przygotować?

Jak wyżej wspomniałem, aby zarezerwować termin konieczne jest wpłacenie zadatku. Tak, zadatku, a nie zaliczki. Czym one się różnią, możecie przeczytać TUTAJ. Aby zarezerwować sesję, konieczne jest wpłacenie zadatku w wysokości 100 zł. W celu rezerwacji reportażu ślubnego, zadatek wynosi 1000 zł.

Czy musimy się spotkać przed ślubem?

Nie musimy, ale chcemy ? Jeśli niemożliwe jest spotkanie osobiste, możemy się umówić na rozmowę online na Skype. Dzięki temu będziemy mogli się bliżej poznać i porozmawiać o waszych planach. Niewątpliwie pomoże nam to podczas pracy w dniu ślubu albo na sesji.

Podsumowanie

W artykule znaleźliście wyczerpujące odpowiedzi na 40 pytań do fotografa ślubnego. Jeśli uznacie, że któraś z kwestii została pominięta lub opisana zbyt krótko, dajcie znać w komentarzu. Chciałbym z czasem rozwijać ten wpis, aby był on bogatym źródłem wiedzy o pracy fotografa ślubnego.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

We use cookies to personalise content and ads, to provide social media features and to analyse our traffic. We also share information about your use of our site with our social media, advertising and analytics partners. View more
Cookies settings
Accept
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie nameActive

Polityka Prywatności

§ 1.[Postanowienia ogólne]
  1. Niniejszy dokument określa Politykę Prywatności strony https://bednarczuk.eu/ oraz sklepu dostępnego poprzez stronę internetową https://bednarczuk.eu/, która w szczególności obejmuje regulacje dotyczące ochrony danych osobowych oraz bezpieczeństwa innych danych wprowadzonych do Sklepu przez Użytkownika.
  1. Polityka Prywatności stanowi integralny załącznik do Regulaminu.
§ 2.[Definicje]Terminy użyte w niniejszym dokumencie oznaczają:
  1. Administrator –  Agencja Reklamy Wojciech Bednarczuk; 43-190 Mikołów, ul. Jasna 125. NIP 635 181 22 06
  1. Serwis – sklep internetowy dostępny poprzez sieć internet z domeny https://bednarczuk.eu/
  1. Strona internetowa – strona internetowa pod adresem https://bednarczuk.eu/ oraz wszelkie jej podstrony.
  1. Strony – Administrator i Użytkownik.
  1. Użytkownik – osoba fizyczna, która poprzez zarejestrowanie w Serwisie w sposób wskazany w Regulaminie, posiada aktywne konto Użytkownika lub osoba, która skorzystała z formularza kontaktowego, zapisała się do newslettera lub dokonała zakupu poprzez Serwis, bez rejestracji konta.
§ 3.[Ochrona danych osobowych]
  1. Administrator jest Administratorem danych osobowych w rozumieniu rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO).
  1. Korzystanie z Serwisu wiąże się z koniecznością podania przez Użytkownika swoich własnych danych osobowych.
  1. Administrator pozyskuje i przetwarza następujące dane osobowe:
    1. imię i nazwisko
    1. adres korespondencyjny
    1. numer telefonu
    1. adres poczty elektronicznej
    1. nazwę, adres i NIP prowadzonej działalności gospodarczej
  1. Dane osobowe będą przetwarzane w związku z realizacją umowy sprzedaży poprzez sklep internetowy oraz realizacji usług. Dane osobowe będą przechowywane do dnia wygaśnięcia wszelkich roszczeń pomiędzy Administratorem a Użytkownikiem. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest wykonywanie umowy na rzecz Użytkownika.
  1. Administrator przetwarza dane osobowe Użytkowników w celu świadczenia usługi poprzez Serwis oraz umożliwienia Użytkownikom zakupu i realizacji usług poprzez Serwis.
  1. Jeżeli Użytkownik zapisze się do newslettera, dane osobowe będą przetwarzane również w celach marketingowych, na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f) rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). Podanie danych osobowych w tym celu jest dobrowolne, jednakże brak ich podania uniemożliwia otrzymywanie wiadomości od nas. Dane osobowe będą przechowywane przez okres do dnia wypisania się Użytkownika z newslettera.
§4.[Uprawnienia Użytkownika]
  1. W przypadku zmiany danych osobowych, Użytkownik powinien uaktualnić je na profilu użytkownika lub wysłać do Administratora stosowną wiadomość.
  1. Użytkownikowi przysługuje prawo żądania dostępu do treści swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia oraz prawo do ograniczenia ich przetwarzania. Ponadto także prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.
  1. Użytkownikowi przysługuje prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  1. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże brak wyrażenia zgody na przetwarzanie danych uniemożliwia korzystanie z Serwisu.
  1. Administrator może odmówić usunięcia danych osobowych Użytkownika, jeżeli zachowanie danych osobowych jest konieczne ze względu na obowiązek nałożony na Administratora przez przepisy prawa.
§5.[Szyfrowanie danych]
  1. Administrator zobowiązuje się do szyfrowania transmisji danych w celu zabezpieczenia danych Użytkownika przechowywanych w systemie.
  1. Każde połączenie Użytkownika z Serwisem jest szyfrowane i poufne.
§6.[Techniczna ochrona danych]
  1. Administrator zobowiązuje się do przechowywania kopii bezpieczeństwa zawierających dane osobowe Użytkownika.
  1. Powierzone dane są składowane na najwyższej klasy sprzęcie i serwerach w odpowiednio zabezpieczonych centrach przechowywania informacji, do których dostęp mają tylko upoważnione osoby.
  1. Administrator przeprowadza czynności związane z przetwarzaniem danych osobowych z poszanowaniem wszystkich wymogów prawnych i technicznych nałożonych na niego przez przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.
§7.[Polityka cookies]
  1. Dla wygody Użytkowników Serwis używa plików cookies m.in. w celu dostosowania serwisu do potrzeb użytkowników oraz w celach statystycznych. Cookies to niewielkie pliki tekstowe wysyłane przez serwis internetowy, który odwiedza internauta, do urządzenia internauty.
  1. W ramach Serwisu stosowane są dwa typy plików cookies: „sesyjne”  (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
  1. W Serwisie wykorzystujemy następujące rodzaje plików Cookies:
    1. „niezbędne” – umożliwiają korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. wykorzystywane przy obsłudze autoryzacji użytkowników;
    1. „zabezpieczające” – służą do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie korzystania z usług Serwisu;
    1. „wydajnościowe” – umożliwiają zbieranie informacji o sposobie korzystania z Serwisu;
    1. „funkcjonalne” – umożliwiają zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu Serwisu itp.;
    1. „reklamowe” – umożliwiają dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań;
    1. “integracyjne” – związane są z wykorzystywanymi w Serwisie usługami firm trzecich, np. Google Analytics, tawk.to.
  1. Serwisy obce, których materiały przedstawiamy, mogą także używać cookies, które umożliwiają logowanie się, oraz służą dostarczaniu reklam odpowiadających upodobaniom i zachowaniom użytkownika.
  1. W przeglądarce internetowej można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Brak zmiany tych ustawień oznacza akceptację dla stosowanych tu cookies.
§8.[Logi]
  1. Zgodnie z praktyką większości serwisów www przechowujemy zapytania HTTP kierowane do naszego serwera (logi serwera). W związku z powyższym przechowujemy:
    1. adresy IP, z których użytkownicy przeglądają treści informacyjne naszego serwisu;
    1. czas nadejścia zapytania,
    1. czas wysłania odpowiedzi,
    1. nazwę stacji klienta – identyfikacja realizowana przez protokół HTTP,
    1. informacje o błędach jakie nastąpiły przy realizacji transakcji HTTP,
    1. adres URL strony poprzednio odwiedzanej przez użytkownika (referer link);
    1. informacje o przeglądarce użytkownika.
  1. Dane gromadzone w dziennikach logów, dane są wykorzystywane tylko i wyłącznie do celów administrowania Serwisem.
  1. Zebrane logi przechowywane są przez czas nieokreślony jako materiał pomocniczy służący do administrowania Serwisem. Informacje w nich zawarte nie są ujawniane nikomu poza osobami upoważnionymi do administrowania Serwisem. Na podstawie plików logów mogą być generowane statystyki stanowiące pomoc w administrowaniu. Zbiorcze podsumowania w postaci takich statystyk nie zawierają żadnych cech identyfikujących osoby odwiedzające serwis.
§9.[Kontakt]
  1. Użytkownik może w dowolnym czasie skontaktować się z Administratorem w celu uzyskania informacji o tym, czy i w jaki sposób Administrator wykorzystuje jego dane osobowe.
  1. Użytkownik może również zwrócić się do Administratora z prośbą o usunięcie jego danych osobowych w całości lub w określonej części.
  1. Z Administratorem można skontaktować się wysyłając wiadomość na adres e-mail: wojtek@bednarczuk.eu
Save settings
Cookies settings