Our Location
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Wielokrotnie podczas pierwszych spotkań i rozmów z młodymi parami, mają one pewien problem – nie wiedzą o co pytać. Dlatego postanowiłem przygotować dla Was pewną ściągawkę – 40 pytań do fotografa ślubnego. Znajdziecie tu odpowiedzi na każde z nich – pomoże Wam to podjąć dobrą decyzję decydując się na moje usługi. Będziecie mogli je również zadać innym fotografom i porównać mój punkt widzenia na fotografię ślubną z innymi. Jeśli odpowiedź na któreś z pytań nie jest wystarczająco wyczerpująca, albo macie tych pytań więcej – napiszcie do mnie wiadomość. Z pewnością rozwieję wszelkie wątpliwości.
Fotografią ślubną zajmuję się już 8 lat, jednak aparat w rękach noszę od 20 roku życia. Od zawsze sztuka była obecna w moim życiu. Mój dziadek Władysław był malarzem i od małego zaszczepiał we mnie pasję malowania i rysunku. Dopiero na studiach na Politechnice Śląskiej postanowiłem zamienić ołówki i pędzle na aparat fotograficzny i spróbować sił w fotografii.
W mojej fotografii odnajdziecie jednocześnie trochę zacięcia reporterskiego, dynamiczne zdjęcia z parkietu jak również malarskie, romantyczne zdjęcia o zachodzie słońca. Od zawsze lubiłem fotografię czarno – białą i w każdym materiale staram się przemycić trochę takich zdjęć. Nie bójcie się jednak! Kolorowe zdjęcia dominują! W tym sezonie jednak planuję zrobić kilka projektów czarno – białych, a jak znajdzie się Młoda Para chętna na pełny, czarno – biały reportaż, będę prze szczęśliwy! Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga, na którym znajdziecie wiele zdjęć i będziecie mogli zapoznać się z moim stylem.
Od jakiegoś czasu liczba ślubów w sezonie waha się między 20, a 25. Jest to ilość optymalna, dająca komfort pracy i pozwalająca na pełne zaangażowanie w pracy z każdym klientem.
Chyba nikt nie lubi pisać o sobie. Jak już wcześniej pisałem, sztuką interesowałem się od małego. Dziś, oprócz fotografii ludzi lubię spędzać czas na łonie przyrody fotografując zwierzęta i krajobrazy. W ogóle kocham przyrodę – zwierzęta w moim życiu obecne były zawsze. Psy, koty, papużki, rybki w akwarium. Nawet przez jakiś czas hodowałem modliszki! Dziś mam dwa szynszyle i akwarium morskie z kolorowymi koralowcami i rybami.
A mój charakter? Kiedyś byłem nerwusem. Dziś natomiast jestem spokojny i cierpliwy. Dzięki temu w czasie reportażu ślubnego jestem w stanie zachować zimną krew nawet podczas szybkich i nerwowych akcji.
Zapraszam Was do obejrzenia moich wpisów na blogu oraz zdjęć na Instagramie i Facebooku. Zobaczycie, że oprócz ukochanej czarno – bieli, zdecydowana większość zdjęć ma ciepłą, przyjemną kolorystykę. Nie znajdziecie u mnie odjechanych kolorów. Bliskie są mi natomiast naturalne barwy, może trochę nawiązujące do dawnych zdjęć na kliszy.
Oczywiście! Bardzo zależy mi na tym, abyście podjęli świadomą decyzję i byli w stu procentach przekonani, że to ja mam być waszym fotografem ślubnym. Na waszą prośbę udostępnię dostęp do pełnej galerii klienta. Będziecie mogli zobaczyć gotowy materiał w takiej formie, w jakiej przekazuję zdjęcia klientom.
Od zawsze jestem wierny Canonowi. Obecnie pracuję na dwóch body – Canon 5dmk4 i Canon 6d. Do tego kilka jasnych, stałoogniskowych obiektywów reporterskich i portretowych.
Kocham je robić! Każdą z moich przyszłych par młodych gorąco namawiam do zrobienia sobie sesji narzeczeńskiej. To świetna okazja do bliższego poznania się i oswojenia z aparatem. Dzięki temu w dniu wesela będziecie się czuć w mojej obecności zupełnie swobodnie. Przykładową sesję narzeczeńską możecie zobaczyć TU.
Moja ulubiona odpowiedź: „to zależy”. Zazwyczaj jak fotografuję pełny reportaż, od przygotowań do oczepin to jestem z Wami 12 godzin. Często jednak się zdarza, że np. na Śląsku ceremonia w kościele jest bardzo wcześnie, co sprawia, że przygotowania startują z samego rana. W takich przypadkach bywa, że jestem w pracy nawet 16 godzin!
Przygotowałem również ofertę dla osób planujących kameralną uroczystość. W takim przypadku fotografuję ok. 6 godzin. Jeśli planujecie tylko ceremonię, bez przyjęcia, wtedy ofertę przygotowuję indywidualnie. Aby poznać szczegóły, zapraszam Was do zapoznania się z moją ofertą TUTAJ.
Ceny usług fotograficznych uzależnione są od terminu, czasu pracy i waszych oczekiwań. W sezonie 2023 i 2024 ceny całodniowego reportażu rozpoczynają się od 3900 zł. Pełną ofertę znajdziesz TUTAJ.
Możesz również wypełnić FORMULARZ KONTAKTOWY i poprosić o ofertę.
Z czego wynika cena za zdjęcia?
Na cenę składają się takie elementy jak czas pracy fotografa w dniu uroczystości, praca w domu – selekcja i obróbka materiału, przygotowanie galerii klienta. To również czas poświęcony na spotkania z Wami, korespondencję mailową. Nie można zapomnieć o kosztach prowadzenia działalności gospodarczej – jestem legalnie działającą firmą, co wiąże się z określonymi opłatami.
Ilość zdjęć jest uzależniona od usługi jaką wybierzecie. Zostanie ona dokładnie określona w umowie, którą podpiszemy przed nawiązaniem współpracy. Zazwyczaj z pełnego reportażu oddaję 500 fotografii, z sesji narzeczeńskiej i ślubnej natomiast od 50 do 100 zdjęć.
W umowie mamy dokładnie opisaną sytuację wypadków losowych i choroby. Za każdym razem staram się za waszą zgodą znaleźć jak najlepsze zastępstwo, abyście mieli pewność, że będziecie mieli pamiątkę. W przypadku sesji narzeczeńskiej lub ślubnej możliwa jest zmiana terminu sesji na dogodny dla obu stron.
Wszystkie koszty opisane są ofercie. Nie znajdziecie tam żadnych kruczków pisanych drobnym maczkiem. Opisane tam są całościowe koszty usługi. Ewentualne dodatkowe koszty, np. dojazdu lub noclegu zostają ustalone indywidualnie i wpisane w umowę.
Pracuję sam, ale najczęściej udaje mi się być na przygotowaniach panny młodej i pana młodego. Jeśli mieszkacie blisko siebie, wtedy nie ma problemu. W trakcie przygotowań najpierw jestem u panny młodej, później jadę do pana młodego, a następnie wracam znów do panny młodej na moment ubierania sukni. Jeśli mieszkacie w większej odległości od siebie, wtedy najpierw jadę w jedno miejsce, a potem w drugie.
Oczywiście! W czasie pracy mam ze sobą dwa aparaty i kilka obiektywów. Na bieżąco również zgrywam zdjęcia na dysk i robię 2 dodatkowe kopie zapasowe. Po powrocie do domu całość materiału wgrywam na chmurę – dzięki temu wasze zdjęcia są naprawdę bezpieczne.
Oczywiście! Nie wszyscy je lubią, ale zdjęcia z bliskimi są naprawdę ważne. Dlatego na każdym weselu znajduję odpowiedni moment i zapraszam uczestników na krótką sesję zdjęciową.
Zdjęcie grupowe z wszystkimi uczestnikami ślubu wykonuję najczęściej pod kościołem lub urzędem zaraz po uroczystości. Jeśli miejsce na to nie pozwala, to dobrym momentem na to jest przerwa po pierwszym tańcu. Wtedy w porozumieniu z prowadzącym wesele zapraszamy wszystkich gości na zewnątrz i robimy zdjęcia – grupowe i rodzinne.
Sesje w dniu ślubu są świetne! Wyglądać tak wyjątkowo jak podczas wesela w innym dniu już nie będziecie. Taka sesja to świetny moment, żeby złapać trochę oddechu i chwilkę odpocząć od zgiełku panującego wokół Was. Musicie jednak pamiętać, że aby nie tracić okazji do zabawy, będziemy mieli ograniczony czas – sesja w dniu ślubu trwa zazwyczaj od 15 minut do pół godziny. Możemy ją wykonać w najbliższym otoczeniu sali, np. w ogrodzie restauracji lub pobliskim parku/lesie.
Sesja w innym dniu daje więcej możliwości. Nie ogranicza nas czas ani miejsce – możemy ją zrobić lokalnie, ale też nic nie stoi na przeszkodzie w organizacji sesji wyjazdowej – w odległe góry, nad morze czy nawet za granicę. Zobacz najpopularniejsze pomysły na sesję ślubną.
Sesja narzeczeńska trwa zazwyczaj od godziny do dwóch. W dużej mierze czas trwania sesji zależy od miejsca, w którym ją organizujemy. Jeśli to sesja pod dachem – u was w domu lub w wynajętym
apartamencie, wystarczy nam godzina. Sesje w plenerze trwają dłużej szczególnie wtedy kiedy trzeba dojść na miejsce, np. w górach. Wtedy taka sesja może trwać dwie lub nawet trzy godziny.
Sesja ślubna trwa trochę dłużej od sesji narzeczeńskiej. Zazwyczaj musimy na nią przeznaczyć co najmniej 2 godziny, a czasami nawet cztery. Wszystko zależy od koncepcji sesji oraz miejsca, w którym ją organizujemy. Podobnie jak w przypadku sesji narzeczeńskiej, te organizowane w górach lub miejscach wymagających dużo chodzenia, czas może się znacznie wydłużyć.
Zapraszam Cię do przeczytania obszernego poradnika, w którym piszę o przygotowaniach do sesji narzeczeńskiej. Wpis możesz znaleźć TUTAJ.
Nie jestem zwolennikiem gadżetów na sesjach ślubnych. Mimo upływu czasu kojarzy mi się to z okropnościami z lat 90… W swojej fotografii chcę portretować ludzi, a nie baloniki czy inne gadżety. Gorąco zachęcam jednak do przygotowania na sesję bukietu – nie musi być tak duży i efektowny jak ten ślubny, ważne jednak żeby w jakimś stopniu nawiązywał do miejsca sesji. W magiczny sposób rozwiąże on problem z rękami na sesji.
Wybierając się na sesję w górach warto zabrać wygodne buty – kilkugodzinna wędrówka w pięknych, ślubnych butach po kamieniach nie należy do najprzyjemniejszych. Dlatego proponuję zabranie wygodnych butów. Nie będą widoczne na zdjęciach, za to sesja będzie zdecydowanie przyjemniejsza.
Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej to nie tylko piękna pamiątka z czasów narzeczeństwa. To może być również świetny prezent dla bliskich – wielokrotnie moje młode pary dawały zdjęcia w czasie podziękowań dla rodziców. Można je również wykorzystać jako element dekoracyjny na sali weselnej, można też ich użyć do projektowania zaproszeń.
Dlatego sesję narzeczeńską dobrze jest zrobić odpowiednio wcześniej – tak aby fotograf miał czas na obróbkę zdjęć i żeby były one gotowe przed ślubem. Zazwyczaj takie sesje robię kilka miesięcy przed ślubem. Górną granicą jest miesiąc do ceremonii.
Oczywiście. W 2012r. uczestniczyłem w kursie dla fotografów ślubnych organizowanym przez Archidiecezję Katowicką.
Termin oddania zdjęć będzie ściśle określony i zapisany w umowie. Najczęściej są to trzy miesiące od dnia uroczystości. Bardzo często jednak udaje mi się oddać gotowy materiał dużo wcześniej. Na początku sezonu, zazwyczaj po dwóch – trzech tygodniach. W miesiącach letnich i jesiennych, kiedy ślubów jest najwięcej czas się wydłuża. Nieprzekraczalny jest jednak termin zapisany w umowie.
W przypadku sesji narzeczeńskich czas oczekiwania na zdjęcia jest krótszy. Zazwyczaj materiał jest gotowy do miesiąca od dnia sesji.
Podstawą jest galeria online, którą możecie rozesłać wszystkim osobom, które były na weselu. Każda z nich będzie mogła pobrać zdjęcia w dwóch formach – zmniejszone do publikacji na portalach społecznościowych i w pełnej rozdzielczości nadające się do druku. Po weselu otrzymacie również ode mnie własnoręcznie przeze mnie wykonanego pendriva. Będziecie mieli również możliwość zamówienia odbitek, wydruków na ścianę oraz albumów. Wszystkie szczegóły znajdziecie w mojej ofercie.
Decydując się na współpracę ze mną akceptujecie mój styl pracy i obróbki zdjęć. Zdjęcia chronione są prawem autorskim i w związku z tym niemożliwe są własnoręczne przeróbki. Zmiana kolorystyki, przeróbka na czarno – biel, nakładanie filtrów jest zakazane. Zagadnienie to szczegółowo opisane jest w umowie, którą podpiszemy przed ślubem lub sesją.
Jeśli chcecie w jakiś sposób przerobić zdjęcia lub wykorzystać je w sposób inny niż opisany w umowie dajcie znać. Pewnie się dogadamy, a może nawet będę mógł Wam jakoś pomóc.
Będzie mi przykro. Bardzo zależy mi na pokazywaniu najlepszych zdjęć, ponieważ dzięki temu, że moje pary zgodziły się na publikację jesteś właśnie w tym miejscu i czytasz ten tekst. Dzięki pokazywaniu zdjęć w internecie mogę dotrzeć do kolejnych klientów i dla nich pracować. Szanuję jednak pary, które z różnych względów nie zgadzają się na publikację – macie do tego pełne prawo. Szczegółowo to zagadnienie jest opisane w umowie.
Niestety nie. Pliki RAW są elementem zaplecza fotografa. To surowy materiał, który dopiero po odpowiedniej obróbce przyjmuje kształt finalnego zdjęcia. To trochę tak, jakby poprosić w piekarni o surowe ciasto na chleb. Ten, kto choć raz spróbował upiec chleb samemu wie, że bez odpowiedniego piekarnika i przygotowań to się nie może udać.
Mieszkam na Śląsku i tu też możecie mnie najczęściej spotkać na weselu. Pracuję jednak w całej Polsce – nie jest dla mnie problemem dojazd nawet do najodleglejszej miejscowości.
W przypadku wesel organizowanych w woj. śląskim zawsze wracam do domu. Jeśli wesele odbywa się powyżej 100 km od mojego miejsca zamieszkania, wtedy rezerwuję nocleg i jego koszt doliczam do faktury końcowej lub proszę Was o rezerwację. Powrót samochodem w nocy po kilkunastu godzinach pracy nie jest najlepszym pomysłem. Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Na szczęście czasy, kiedy fotograf przychodził na wesele w rozciągniętym swetrze albo wieśniackiej polówce z logo firmy bezpowrotnie minęły. Swój strój zawsze dostosowuję do okazji i lokalizacji wesela. Często jest to dobrej jakości koszula, marynarka, wygodne, ale eleganckie spodnie i buty. Na wesela w stylu slow również przyjdę ubrany adekwatnie do miejsca i charakteru imprezy.
Niczym się nie przejmujcie! Na pewno pomogę Wam znaleźć odpowiednie miejsce na sesję. Lubię jednak, kiedy młoda para również angażuje się w poszukiwania miejscówki i przygotowania do sesji. Wtedy to zaangażowanie będzie widać na zdjęciach! Przygotowałem wpis, w którym opisuję najpopularniejsze kierunki sesji ślubnych. Tekst możecie znaleźć TU.
Jasne! Nie ma głupich pomysłów. Napiszcie w wiadomości do mnie o swoim pomyśle! Na pewno da się go zrealizować. Robiłem już sesje pod prysznicem, ale prawdziwym hitem była sesja intymna w lodowatej, górskiej rzece.
Na to pytanie jest jedna odpowiedź: im szybciej, tym lepiej. Jeśli tylko macie ustalona datę ślubu i wybrane miejsce na wesele napiszcie do mnie. Niektóre terminy są bardzo popularne i potrafią być zarezerwowane nawet dwa lata do przodu. W miesiącach mniej popularnych, np. zimą lub wiosną zdarza mi się rezerwować terminy z miesięcznym wyprzedzeniem.
Jeśli chcesz zapytać o dostępność terminu waszego ślubu, wypełnij formularz kontaktowy i wyślij wiadomość. Zazwyczaj odpowiadam szybko – jeszcze tego samego dnia.
Sesję ślubną możecie zarezerwować w momencie podpisywania umowy na reportaż ślubny. Możecie również zdecydować się na nią już po ślubie. Pamiętajcie jednak, aby nie zwlekać z tym zbyt długo. Sesja powinna być zorganizowana maksymalnie do miesiąca po weselu. Dzięki temu będziecie jeszcze w weselnym klimacie i pełni energii weźmiecie udział w sesji.
Aby zarezerwować termin konieczne jest podpisanie umowy i wpłata zadatku na konto. Tylko wtedy macie pewność, że wasz termin zostanie zarezerwowany.
Jak wyżej wspomniałem, aby zarezerwować termin konieczne jest wpłacenie zadatku. Tak, zadatku, a nie zaliczki. Czym one się różnią, możecie przeczytać TUTAJ. Aby zarezerwować sesję, konieczne jest wpłacenie zadatku w wysokości 100 zł. W celu rezerwacji reportażu ślubnego, zadatek wynosi 1000 zł.
Nie musimy, ale chcemy ? Jeśli niemożliwe jest spotkanie osobiste, możemy się umówić na rozmowę online na Skype. Dzięki temu będziemy mogli się bliżej poznać i porozmawiać o waszych planach. Niewątpliwie pomoże nam to podczas pracy w dniu ślubu albo na sesji.
W artykule znaleźliście wyczerpujące odpowiedzi na 40 pytań do fotografa ślubnego. Jeśli uznacie, że któraś z kwestii została pominięta lub opisana zbyt krótko, dajcie znać w komentarzu. Chciałbym z czasem rozwijać ten wpis, aby był on bogatym źródłem wiedzy o pracy fotografa ślubnego.