Ania & Błażej – ślub kościelny w plenerze

5
(1)

Spotykam się co jakiś czas z pytaniami czy wiem, jak zorganizować ślub kościelny w plenerze i czy miałem okazję już podczas takiej uroczystości robić zdjęcia. Otóż tak – da się to zorganizować pod pewnymi warunkami. W minionym roku miałem fotografowałem taki ślub.

Jak zapewne wiecie, od kilku lat istnieje możliwość organizowania ślubów cywilnych poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego – wystarczy udać się do Urzędu, umówić konkretny termin i uiścić stosowną opłatę. W sumie proste. Dzięki temu możemy organizować śluby w ogrodzie, w górach, a nawet na plaży.

Sprawa ślubów kościelnych wygląda trochę bardziej skomplikowanie – otóż ceremonia musi odbyć się w miejscu poświęconym. Poszperałem trochę w sieci i znalazłem następujące informacje.

Ślub kościelny w plenerze – jak zorganizować?

Sakrament małżeństwa powinien zostać zawarty w parafii jednego z narzeczonych – przyjęło się, że jest to parafia do której należy panna młoda.

W Kodeksie Prawa Kanonicznego napisane jest tak: “Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej. (KPK, kan. 1115)”

Dalej można znaleźć następujące informacje:

§ 1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym; w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza.

§ 2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

§ 3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu.

Żródło: link

Jak widać, o uzyskanie zgody na ceremonię w plenerze może być ciężko – rozwiązaniem natomiast jest znalezienie klimatycznej kapliczki, przy której za zgodą proboszcza będzie możliwe przeprowadzenie ślubu.

Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej – miejsce na ślub plenerowy.

Ania i Błażej, których mieliście okazję już poznać – zobaczcie ich piękną sesję narzeczeńską: o TU – jako miejsce na swój ślub wybrali Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu.

W wielu już miejscach fotografowałem, ale to zrobiło na mnie wielkie wrażenie – kaplica wbudowana w skałę, w tle zamek Ogrodzieniec, do tego piękny, sierpniowy dzień i jaszczurki goniące się po skałach – oczywiście nie mogłem sobie odmówić zrobienia im kilku zdjęć i wplecenia ich do reportażu ślubnego.

Jeśli więc planujecie swoje wesele gdzieś na Jurze, warto rozważyć to miejsce – poniżej znajdziecie kilkadziesiąt zdjęć ze ślubu Ani i Błażeja. Żeby jednak nie było tak wesoło – jest jeden mankament. W sezonie mamy tam ślub za ślubem, co powoduje niemałe problemy z parkowaniem – można to robić jedynie wzdłuż dosyć ruchliwej drogi, a o porządnym parkingu można zapomnieć…

Biały Dwór Giebło – wesele na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

Skoro była ceremonia, to musi być też wesele – Ania i Błażej wybrali na swoje wesele Biały Dwór w miejscowości Giebło nieopodal Ogrodzieńca. Jeśli planujecie swój ślub w Podzamczu, warto to miejsce rozważyć. Zapraszam Was do obejrzenia obszernego reportażu z wesela, które poprowadził Dj Pablo

Miejsce ceremonii: Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej

Miejsce wesela: Biały Dwór

Oprawa Muzyczna: DJ Pablo

Spodobały Ci się zdjęcia?

Oceń wpis!

5 / 5. 1

2 komentarze

Dodaj komentarz